Dzisiaj jest
Od Redakcji

PROGRAMOWANIE ROBOTÓW PRZEMYSŁOWYCH


W ubiegłym roku, nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN SA, ukazało się pierwsze wyda-nie praktycznego podręcznika z serii książek o ROBOTYCE pt. „Programowanie robotów przemysłowych"

Wiadomości

Publikacja przeznaczona jest dla studentów uczących się na kierunkach typu: Automatyka i robotyka, Mechatronika, Zarządzanie i Inżynieria produkcji, Informatyka przemysłowa itp. oraz praktyków inżynierów, integratorów automatyki, programistów robotów, specjalistów z branży motoryzacyjnej, spożywczej i wielu innych.
Jak napisano we wstępie „Programowanie współczesnych robotów przemysłowych w dużej mierze przypomina tworzenie programów w jednym ze znanych języków programowania wyso-kiego poziomu (np.: BASIC lub Pascal).Samo programowanie nie jest proste. Dla różnych typów robotów wykorzystuje się bowiem różne metody programowania (np. offline, online), a produ-cenci robotów dla swoich urządzeń oferują różne języki programowania (np.: RAPID, Karel, KRL, Melfa-Basic, V+)."
Z książki można się dowiedzieć, jak programuje się roboty językiem RAPID (roboty AB), języ-kiem Karel (roboty FANUC), językiem Melfa-Basic (roboty Mitsubishi) oraz językiem KRL (roboty KUKA).
W podręczniku m.in. przedstawiono języki programowania, metody programowania robotów oraz podstawy teoretyczne ich programowania. Obszernie omówiono programowanie robotów wybranych firm, takich jak: ABB, FANUC, Mitsubishi Electric, KUKA, a także porównano sposoby ich sterowania i programowania. Szczegółowo omówiono i zilustrowano panele nauczania robo-tów, takie jak: iPendant - roboty FANUC, FlexPendant - roboty ABB, R56TB - roboyt Mitsubishi Electric, SmartPAD - roboty KUKA. W ostatnim rozdziale zawarto rozważania na temat kierun-ków rozwoju języków programowania. Książka jest bogato ilustrowana oknami programów do sterowania robotami. Zawiera także obszerną bibliografię tematu, w której skład wchodzą mate-riały firmowe i normy.

Kaczmarek W., Panasiuk J.: Programowanie robotów przemysłowych. Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 1917. Stron. 279.


WIADOMOŚCI

XI edycja Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG ® 2018, odbędzie się już w dniach 20-21 czerwca 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Podczas tegorocznego konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, nagrodzonych zostało 20 produktów, które już niebawem będzie można zobaczyć na targach ITM Polska 2018.

W tym roku po raz pierwszy w historii ITM Polska odbędzie się konferencja „Druk 3D w metalu", wspierana przez CD3D wydawcę największych portali poświęconych technologiom przyrostowym w kraju - Centrum Druku 3D i 3D w praktyce.

Wystaczy zastąpić metalowy wkład w łożyskach stojakowych lub kołnierzowych, bezsmarownymi i wytrzymałymi czaszami sferycznymi igubal

W dniu 17 kwietnia 2018 r. w Collegno Prima Power z dumą ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej maszyny 3D Laser Next 2141, opartej o laser światłowodowy. Produkt został zaprojektowany i opracowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb producentów części metalowych tłoczonych w różnych sektorach przemysłu, takich jak warsztaty produkcyjne, tłocznie, przemysł lotniczy i kosmonautyczny, rolnictwo, przemysł motoryzacyjny. Tym samym maszyna zapewni im niezrównaną elastyczność w zakresie procesów, rozmiarów i konfiguracji części, w połączeniu z najnowocześniejszą wydajnością, jakością i precyzją.

Druga edycja seminarium użytkowników technologii przyrostowych odbędzię się w termi-nie 28 - 29 czerwca 2018 r. we Wrocławiu, w Centrum Kongresowym Politechniki Wro-cławskiej.

W sferach gospodarczych jednym z najmodniejszych obecnie haseł jest „Przemysł 4.0". Nie może więc zabraknąć tej tematyki na najbliższych targach ITM Polska. W czerwcu
w Poznaniu nie będziemy jednak mówić o modach, ale o konkretach, bo Przemysł 4.0 to już nie nowinka, ale konieczność.

Około 70 osób z branży odlewniczej wzięło udział w organizowanych przez firmę Lenso warsztatach „Metrologia 3D w odlewnictwie i procesach odlewniczych", które odbyły się 21 marca 2018 w Centrum Kompetencji Metrologicznych, Swadzim k. Poznania.

Konferencja „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji" już za nami. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się o zastosowaniach profesjonalnych skanerów i drukarek 3D w edukacji i przemyśle. Goście mogli także zapoznać się z opiniami ekspertów dotyczącymi technologii 3D oraz innymi systemami pomiarowymi.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zaprasza na wydarzenie „Roboty współpracujące - przemysł 4.0", które odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2018 r. w Instytucie PIAP w Warszawie. Organizatorami są - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, ELMARK Automatyka, Politechnika Warszawska, spółka PIAP- ScienTech, IBS. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.