Dzisiaj jest
Od Redakcji

Hannover Messe 2018


Tegoroczne targi przemysłowe HANNOVER MESSE odbędą się pod hasłem „Integrated Industry - Connect & Collaborate". To właśnie w Hanowerze wytyczane są światowe kierunki rozwoju pro-dukcji przemysłowej i systemów energetycznych. W tym roku tematyka wzbogaci się o intralogi-stykę. Targi CeMAT odbędą się równolegle do HANNOVER MESSE. Od 23 do 27 kwietnia br. w Hanowerze będzie można zobaczyć jak funkcjonuje fabryka przyszłości i jaka rolę pełni w niej intralogistyka. Organizatorzy spodziewają się 5000 wystawców z 70 krajów i ponad 200 tys. zwiedzających.

Wiadomości

 

Głównymi elementami fabryki przyszłości będą połączone w sieć maszyny, człowiek i systemy IT.
- Nowa konektywność - czyli zorganizowanie w sieci - podnosi Przemysł 4.0 na wyższy poziom. Te-mat przewodni „Integrated Industry - Connect & Collaborate" pokazuje, w jaki sposób sieci przemysłowe stwarzają zupełnie nowe formy przedsiębiorczości, pracy i współdziałania. W efekcie otrzymujemy: lepszą pozycję konkurencyjna, lepsze miejsca pracy i nowe modele biznesowe - stwierdził dr Jochen Köckler, pre-zes zarządu Deutsche Messe AG podczas konferencji prasowej odbywającej się 6 lutego br. w Hanowerze.
- Targi HANNOVER MESSE są miejscem, w którym można na własne oczy przekonać się o błyskawicz-nym rozwoju przemysłu 4.0 i odczuć jego następstwa - podkreślił dr Köckler.
Temat przewodni „Integrated Industry - Connect & Collaborate" ma ogromne znaczenie dla wszystkich branż przemysłu. Już dziś można zaimplementować system współpracy człowiek-robot w praktycznie każdej wielkości przedsiębiorstwie. Roboty współpracujące (coboty) będą jednym z głównych tematów nadchodzącej edycji HANNOVER MESSE. Można się było o tym przekonać podczas wystawy towarzyszącej konferencji prasowej w Hanowerze. Firma Festo pokazała pneumatycznego lekkiego robota BionicCobot. Unikalna koncepcja napędu pozwala na dokładne określenie siły robota. Dzięki temu można ustalić sztywność jego ramienia. W przypadku kolizji, ramię automatycznie się wyłącza i nie stanowi zagrożenia dla człowieka.BionicCobot jest obsługiwany intuicyjne, za pomocą graficznego interfejsu. Również Stäubli zaprezentowała autonomiczny system robotów HelMo tym razem przystosowany do apliakcji w sterylnym środowisku pracy. Z kolei na stoisku Instytutu Fraunhofera IGD można było zobaczyć robota UR5 firmy Universal Robots w aplikacji autonomicznego skanera 3D.
Hasło przewodnie tegorocznych targów było obecne także w rozwiązaniach prezentowanych przez po-zostałych uczestników wystawy. Swoje stoiska miały m.in. takie firmy, jak: Siemens, Kuka, Harting, igus, Lenze, Bosch Rexroth, Aventics, Beckhoff, Sick, Schaeffler.

Więcej w "Przegladzie Mechanicznym" nr 2/2018

 


WIADOMOŚCI

XI edycja Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG ® 2018, odbędzie się już w dniach 20-21 czerwca 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Podczas tegorocznego konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, nagrodzonych zostało 20 produktów, które już niebawem będzie można zobaczyć na targach ITM Polska 2018.

W tym roku po raz pierwszy w historii ITM Polska odbędzie się konferencja „Druk 3D w metalu", wspierana przez CD3D wydawcę największych portali poświęconych technologiom przyrostowym w kraju - Centrum Druku 3D i 3D w praktyce.

Wystaczy zastąpić metalowy wkład w łożyskach stojakowych lub kołnierzowych, bezsmarownymi i wytrzymałymi czaszami sferycznymi igubal

W dniu 17 kwietnia 2018 r. w Collegno Prima Power z dumą ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej maszyny 3D Laser Next 2141, opartej o laser światłowodowy. Produkt został zaprojektowany i opracowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb producentów części metalowych tłoczonych w różnych sektorach przemysłu, takich jak warsztaty produkcyjne, tłocznie, przemysł lotniczy i kosmonautyczny, rolnictwo, przemysł motoryzacyjny. Tym samym maszyna zapewni im niezrównaną elastyczność w zakresie procesów, rozmiarów i konfiguracji części, w połączeniu z najnowocześniejszą wydajnością, jakością i precyzją.

Druga edycja seminarium użytkowników technologii przyrostowych odbędzię się w termi-nie 28 - 29 czerwca 2018 r. we Wrocławiu, w Centrum Kongresowym Politechniki Wro-cławskiej.

W sferach gospodarczych jednym z najmodniejszych obecnie haseł jest „Przemysł 4.0". Nie może więc zabraknąć tej tematyki na najbliższych targach ITM Polska. W czerwcu
w Poznaniu nie będziemy jednak mówić o modach, ale o konkretach, bo Przemysł 4.0 to już nie nowinka, ale konieczność.

Około 70 osób z branży odlewniczej wzięło udział w organizowanych przez firmę Lenso warsztatach „Metrologia 3D w odlewnictwie i procesach odlewniczych", które odbyły się 21 marca 2018 w Centrum Kompetencji Metrologicznych, Swadzim k. Poznania.

Konferencja „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji" już za nami. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się o zastosowaniach profesjonalnych skanerów i drukarek 3D w edukacji i przemyśle. Goście mogli także zapoznać się z opiniami ekspertów dotyczącymi technologii 3D oraz innymi systemami pomiarowymi.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zaprasza na wydarzenie „Roboty współpracujące - przemysł 4.0", które odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2018 r. w Instytucie PIAP w Warszawie. Organizatorami są - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, ELMARK Automatyka, Politechnika Warszawska, spółka PIAP- ScienTech, IBS. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.