Dzisiaj jest
Od Redakcji

„Technologie 3D dla przemysłu i edukacji” – podsumowanie konferencji


Konferencja „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji" już za nami. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się o zastosowaniach profesjonalnych skanerów i drukarek 3D w edukacji i przemyśle. Goście mogli także zapoznać się z opiniami ekspertów dotyczącymi technologii 3D oraz innymi systemami pomiarowymi.

Wiadomości

Specjaliści SMARTTECH zaprezentowali produkowane przez firmę skanery 3D, przedstawiając uczestnikom technologię, zasady działania pomiaru optycznego oraz oprogramowanie SMARTTECH3Dmeasure v. 2018. O konkretnych zastosowaniach opowiedział mgr inż. Marcin Lewandowski, przedstawiając m.in. studium przypadku weryfikacji kontroli jakości wydruku 3D przedniej lampy supersamochodu Hussarya 33 i SMARTTECH Position Control - dedykowane rozwiązanie SMARTTECH służące do optycznej inspekcji bardzo dużych obiektów bezpośrednio na linii przemysłowej.
Technologie 3D to jednak nie tylko przemysł, ale też edukacja. O niej opowiedziała szczegółowo mgr inż. Agata Pietrzak, kierownik działu sprzedaży krajowej. Optyczne skanery 3D są wdrażane w jednostkach edukacyjnych w Polsce oraz na całym świecie. Warto tutaj wymienić chociażby Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego czy Malezyjsko-Japońską Wyższą Szkołę Techniczną w Kuala Lumpur.
Zagadnienie druku 3D w edukacji i przemyśle przybliżyła firma 3D Phoenix, demonstrując przykłady własnych wdrożeń i zastosowań. Na szczególną uwagę zwrócił prezentowany przez 3D Phoenix park maszynowy gdzie goście konferencji mogli zobaczyć na żywo maszyny firm Zortrax, ZMorph i Markforged.
Mgr inż. Robert Kaczmarczyk zaprezentował obecnym gościom technologię pomiarową firmy Nikon Metrology oraz praktyczne zastosowanie tomografów komputerowych. Tematykę kontynuował podczas Panelu Eksperckiego także mgr inż. Tomasz Kowaluk, opisując ze szczegółami czynniki wpływające na dokładność pomiarów 3D na przykładzie tomografów komputerowych.
Szczególną popularność zdobył panel ekspercki. Uczestnicy z zaintrygowaniem wysłuchali wykładu doktora Przemysława Siemińskiego z Politechniki Warszawskiej opowiadającego o praktycznym zastosowaniu technologii w 3D w chirurgii. Doktor Siemiński opowiedział, jak lekarze stosują metody pomiarowe i wydruk 3D do przygotowania przykładowo modelu żuchwy z informacją o przyszłych nacięciach. Dzięki temu mają oni możliwość kompleksowego przygotowania się do operacji i przewidzenia potencjalnych komplikacji.
Nie mniejsze zainteresowanie wzbudził wykład majora doktora Roberta Paszkowskiego z Wojskowej Akademii Technicznej, który opowiedział o zastosowaniu optycznego systemu pomiarowego MICRON3D green w rozwiązaniach dedykowanych wojsku. Technologie 3D SMARTTECH pomagają między innymi w tworzeniu spersonalizowanych pod każdego żołnierza uchwytów do broni.
Na zakończenie konferencji Kamelia Duczmal z firmy 3YOURMIND opowiedziała o zastosowaniu systemów IT w druku 3D, a konkretnie o oprogramowaniu służącym analizie produkcji w celu weryfikacji, w których obszarach wdrożenie druku 3D mogłoby przynieść duże oszczędności.

Link do materiału wideo: https://www.youtube.com/watch?v=CKPt9O2KceM


WIADOMOŚCI

XI edycja Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG ® 2018, odbędzie się już w dniach 20-21 czerwca 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Podczas tegorocznego konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, nagrodzonych zostało 20 produktów, które już niebawem będzie można zobaczyć na targach ITM Polska 2018.

W tym roku po raz pierwszy w historii ITM Polska odbędzie się konferencja „Druk 3D w metalu", wspierana przez CD3D wydawcę największych portali poświęconych technologiom przyrostowym w kraju - Centrum Druku 3D i 3D w praktyce.

Wystaczy zastąpić metalowy wkład w łożyskach stojakowych lub kołnierzowych, bezsmarownymi i wytrzymałymi czaszami sferycznymi igubal

W dniu 17 kwietnia 2018 r. w Collegno Prima Power z dumą ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej maszyny 3D Laser Next 2141, opartej o laser światłowodowy. Produkt został zaprojektowany i opracowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb producentów części metalowych tłoczonych w różnych sektorach przemysłu, takich jak warsztaty produkcyjne, tłocznie, przemysł lotniczy i kosmonautyczny, rolnictwo, przemysł motoryzacyjny. Tym samym maszyna zapewni im niezrównaną elastyczność w zakresie procesów, rozmiarów i konfiguracji części, w połączeniu z najnowocześniejszą wydajnością, jakością i precyzją.

Druga edycja seminarium użytkowników technologii przyrostowych odbędzię się w termi-nie 28 - 29 czerwca 2018 r. we Wrocławiu, w Centrum Kongresowym Politechniki Wro-cławskiej.

W sferach gospodarczych jednym z najmodniejszych obecnie haseł jest „Przemysł 4.0". Nie może więc zabraknąć tej tematyki na najbliższych targach ITM Polska. W czerwcu
w Poznaniu nie będziemy jednak mówić o modach, ale o konkretach, bo Przemysł 4.0 to już nie nowinka, ale konieczność.

Około 70 osób z branży odlewniczej wzięło udział w organizowanych przez firmę Lenso warsztatach „Metrologia 3D w odlewnictwie i procesach odlewniczych", które odbyły się 21 marca 2018 w Centrum Kompetencji Metrologicznych, Swadzim k. Poznania.

Konferencja „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji" już za nami. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się o zastosowaniach profesjonalnych skanerów i drukarek 3D w edukacji i przemyśle. Goście mogli także zapoznać się z opiniami ekspertów dotyczącymi technologii 3D oraz innymi systemami pomiarowymi.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zaprasza na wydarzenie „Roboty współpracujące - przemysł 4.0", które odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2018 r. w Instytucie PIAP w Warszawie. Organizatorami są - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, ELMARK Automatyka, Politechnika Warszawska, spółka PIAP- ScienTech, IBS. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.